logo firmy

telefon1

  • Marika Popowicz
    Marika Popowicz
    lekkoatletka sprinterka. Uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Dwukrotna medalistka mistrzostw Europy w sztafecie 4x100m. Rekordzistka Polski w sztafecie 4x100m – 42.68sek. Wielokrotna Mistrzyni Polski w biegach sprinterskich ( 100m i 200m). Srebrna medalistka Akademickich Mistrzostw Świata.
     
     
     
     
  • Łukasz Michalski
    Łukasz Michalski
    lekkoatleta tyczkarz. Finalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie.
    4 zawodnik Mistrzostw Świata. Złoty medalista Akademickich Mistrzostw Świata. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski.
     
     
     
     
     
  • Paweł Wojciechowski
    Paweł Wojciechowski
    lekkoatleta tyczkarz. Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Mistrz Świata w skoku o tyczce. Rekordzista Polski na hali (5.86m) i stadionie (5.91m). Młodzieżowy Mistrz Europy oraz wielokrotny medalista Mistrzostw Polski.
     
     
     
     
     
  •  
     
  • Agnieszka Kolasa
    Agnieszka Kolasa
    (ur. 20 maja 1992) – polska lekkoatletka specjalizująca się
    w skoku o tyczce. Srebrna medalistka mistrzostw Polski (2012). Medalistka mistrzostw Polski juniorów (złoto: Toruń 2011). Stawała na podium halowych mistrzostw Polski juniorów
    i juniorów młodszych oraz ogólnopolskiej olimpiady młodzieży.
    Aga jest reprezentantką klubu SKLA Sopot, a jej trenerem jest Jacek Torliński. Rekordy życiowe: stadion – 4,30 (9 czerwca 2012, Sopot i 17 czerwca 2012, Bielsko-Biała); hala – 4,30 (29 stycznia 2012, Spała, 11 lutego 2012, Donieck i 26 lutego 2012, Spała).
     

Fizjoterapia Ortopedyczna


 

REZONANS STOCHASTYCZNY (SRT)


Rezonans stochastyczny jest wyjątkowo skutecznym zabiegiem profilaktycznym i terapeutycznym w przypadkach licznych schorzeń neurologicznych i ortopedycznych oraz urazach, w szczególności w przypadku zaburzeń ruchu.

poprawia naukę motoryczną poprzez optymalizację selekcji informacji w mózgu i uwalnianie neuroprzekaźników (np. dopaminy) oraz aktywację obszarów mózgu.

  • poprawia zdolność chodzenia poprzez aktywację rdzeniowych generatorów rytmu.
  • poprawia sterowanie odruchami, optymalnie regulując refleks.
  • poprawia sposób działania i wzrost zespołów komórek nerwowych i chroni komórki nerwowe.
  • poprawia timing ruchów poprzez aktywację móżdżka.
  • poprawia przemianę materii w tkance kostnej i zwiększa gęstość kości.

Bodźce stochastyczne to nieharmoniczne, wielowymiarowe wibracje, dokonywane za pomocą mechanicznej oscylacji. Frekwencją odpowiadają drganiom, jakie powstają przy schodzeniu po schodach, charakterem zaś naturalnym bodźcom, jakie otrzymuje organizm podczas spaceru po nierównym podłożu, zostają one jednak mocno skoncentrowane: w ciągu 10-20 minut terapii pacjent otrzymuje bodziec sensoryczny, odpowiadający 8- 12 kilometrowemu biegowi przez las.

Bódźce te nie mają na celu wywołania uczucia zmęczenia, przetrenowania, wręcz przeciwnie: działają pobudzająco dla komórek nerwowych, odprężająco w bólu, pozytywnie na psychikę i powodują uaktywnienie nieczynnych rejonów organizmu (np. przy niedowładach, spastyce, porażeniu).

Wskazania:

  • Ataksja (zaburzenia równowagi)
  • Przeciwdziałanie upadkom
  • Choroba Parkinsona
  • Stwardnienie rozsiane (MS)/Zanikowe stwardnienie boczne (ALS)
  • ADHD (Nadpobudliwość psychoruchowa u dzieci)
  • Udar mózgu
  • Uraz czaszkowo-mózgowy
  • Paraliż poprzeczny/urazy rdzenia kręgowego
  • Depresja
  • Nietrzymanie moczu
  • Urazy ortopedyczne (np. zerwanie więzadła, ACL, złamania)
  • Osteoporoza
  • Neuropatia/cukrzyca
  • Ból


Przygotowanie do sezonu zimowego.


Chwile ekstremalnych emocji na stoku zbliżają się wielkimi krokami. Pasjonaci nart i snowboardu powinni rozpocząć przygotowania już dwa miesiące przed sezonem. Radzimy, co zrobić, aby ustrzec się kontuzji i zagwarantować sobie emocje.

Któż z nas nie lubi mknąć po ośnieżonych pagórkach, cieszyć się zawrotną prędkością i górskim pejzażem. Lecz żeby czerpać z tej aktywności przyjemność musimy pamiętać o naszym zdrowiu. Specjaliści podkreślają , jak ważne jest odpowiednie przygotowanie sprawnościowe i kondycyjne by nie obciążać układu mięśniowo szkieletowego i nie doprowadzić przez to do groźnych kontuzji. Narciarstwo i snowboard są wymagającymi formami ruchu. Kilka dni przed wyjazdem to zdecydowanie za mało czasu, by przygotować organizm do czekających go obciążeń . Optymalny czas na rozpoczęcie przygotowań do sezonu to 1 do 2 miesięcy.

„Rozruszane i rozciągnięte „ciało zwiększa nasze szanse na dobrą zabawę na stoku. Przyzwyczajone do wysiłku mięśnie grzbietu nie odmówią nam posłuszeństwa nawet po wielogodzinnym przebywaniu w pochylonej pozycji, a uda ze stali wytrzymają dłuższe i bardziej ekscytujące zjazdy.

Jak przygotować się do sezonu?

Fantazję na stoku musi poprzedzić odpowiedzialne podejście do sportu. Jesień to najlepszy czas żeby zwiększyć poziom aktywności fizycznej i przygotować się do zimowych zjazdów. W tym celu najlepiej skontaktować się z wykwalifikowanym fizjoterapeutom lub trenerem . Z pewności będą oni w stanie stworzyć przygotowawczy program dostosowany indywidualnie do danej osoby. Jest to program oparty na powszechnie przyjętych regułach lecz charakter i styl jazdy , ogólne stan zdrowia , częstotliwość uprawiania aktywności fizycznej sprawiają , że do każdego trzeba podejść indywidualnie. Wytrzymałość niezbędną do całodniowych wypadów w góry można poprawić dzięki aktywności o charakterze tlenowym, o stałej, umiarkowanej intensywności, np. spokojny jogging, rolki, rower , pływanie czy zwykły spacer , który również jest ćwiczeniem aerobowym

 

Podczas ćwiczeń, szczególną uwagę przywiązujemy do mięśni nóg i tułowia (core stabilisation). Warto zgłosić się do specjalisty gdyż niezbędne jest dobranie ćwiczeń rozwijających wszystkie prace mięśnia (koncentryczna , ekscentryczna i izometryczną) . Odpowiedni dobrany trening zapewni ,że będziemy mieli „mocne fundamenty" . Kolejnym etapem są tzw. ćwiczenia funkcjonalne czyli rozwijające daną cechę motoryczną w oparciu na funkcji , w której ją wykorzystujemy. Np. umiejętne rozkładanie obciążeń w stawie kolanowym podczas skrętu lub zwiększenie ruchomości kręgosłupa niezbędnej przy wykonywaniu tricków na snowboardzie .


Bardzo ważną rzeczą jest odpowiednie rozciągnięcie mięśni . Uchroni to nas przed nieprzyjemnymi zaciągnięciami i naderwaniami mięśni i więzadeł. Warto również wspomnieć o treningu propriorecepcji podczas ćwiczeń stabilizacji funkcjonalnej. Dzięki nim zdecydowanie poprawi się nasza technika jazdy jak i wydatek energetyczny niezbędny np. do skrętu się zmniejszy przez co będziemy mogli śmigać dłużej i z większą przyjemnością , a o obawa przed kontuzją czy urazem nie będziemy już pamiętać

 

 

W przypadku siłowni, trening narciarski skoncentrowany jest na ćwiczeniach z suwnicą. W pozycji leżącej lub siedzącej, z odpowiednio dobranym obciążeniem, wykonujemy na niej przysiady. Pomocne mogą się również okazać izolowane ćwiczenia mięśni ud i pośladków wykonywane na przyrządach.

Zastrzykiem energii dla organizmu może być też trening fitness. Kondycję poprawimy dzięki ćwiczeniom TBC (Total Body Condition), które wzmacniają całe ciało oraz ABT modelującym brzuch, uda i pośladki. Amatorzy mniej fitnessowych form ruchu mogą z kolei pobawić się sztangą na zajęciach Power bar, skorzystać z Nordic Walking lub popedałować podczas Indoor cycling.

Na tydzień przed stokiem

Bezpośrednio przed wyjazdem należy skoncentrować się na intensywnych ćwiczeniach wywołujących naprzemienne skurcze ekscentryczne i koncentryczne mięśni. Doskonałym narzędziem do wywołania takich skurczów jest metoda PNF , a szczególnie jej tonika o nazwie „kombinacja skurczów izotonicznych" Godzinna praca z terapeutom zapewni nam znakomite przygotowanie , a specyfika terapii wzmocni tą część układu która jest najsłabsza. Prowadzi to do wzmocnienia całego układu .Brak tego typu ćwiczeń często prowadzi do kontuzji nawet przy bardzo małych obciążeniach , a tego na pewno nikt nas by nie chciał

 

Na co uważać na stoku?

Według statystyk, ponad jedna trzecia kontuzji to uszkodzenia kolana. Urazy łąkotek mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Pełni ona funkcję amortyzatora. Jeśli jest uszkodzona, staw kolanowy pozostaje bez wsparcia, co w przyszłości może zakończyć się nawet wszczepieniem endoprotezy lub niezbędna będzie plastyka stawu. Warto zatem zadbać o wzmocnienie mięśni które dzięki swojej pracy odciąża staw chroniąc go przed przedwczesnym zużyciem lub urazemPodczas wysiłku na nartach i snowboardzie angażowane są zupełnie inne partie mięśniowe niż na co dzień. Warunkuje to pozycja, którą przyjmujemy podczas zjazdu , umiejętności , styl , a nawet rodzaj sprzętu , którego używamy. Największe wyzwania czekają mięśnie ud i grzbietu.

 

Snowboardziści, w związku z bardziej ekstremalnym stylem jazdy oraz z faktem iż wiązania przymocowane są do jednej powierzchni ograniczają ruchomość w stawach kończyn dolnych, dodatkowo narażeni są na kontuzje przedramienia, nadgarstka, urazy głowy i szyi spowodowane wywrotkami. Warto zatem zainwestować w kaski i ochraniacze. W przypadku ostrzejszej jazdy lub wykonywania tzw. freestyle u lub freeride u warto pomyśleć o zakupie zestawu ochraniaczy połączonych w większą całość czyli popularnych zbroi.

Od odpowiedniego przygotowania ciała do sezonu zimowego zależy nasze oraz zdrowie innych użytkowników stoku, bezpieczeństwo na stoku oraz pełna satysfakcja ze sportowych szaleństw. Bez względu na to, czy jesteśmy amatorami czy profesjonalistami, warto podejść odpowiedzialnie do zimowych rozrywek i skontaktować się ze specjalista , który przygotuje nas profesionalnie , a nie rzadko dzięki niemy dodatkowo poprawimy poziom naszych umiejętności a przez to satysfakcje z uprawiania sportu.

 

 

 

 

button umow_sie

dot2

CENTRUM REHABILITACJI FUNKCJONALNEJ Łukasz Piotr Sielski otrzymało wsparcie na zakup nowoczesnego aparatu do terapii polem elektromagnetycznym wysokiej intensywności oraz zakup urządzenia filtrującego powietrze z projektu pn. „FUNDUSZ WSPARCIA INWESTYCYJNEGO" realizowanego przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. z siedzibą w Toruniu.

 

Copyright  2012 © Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej. Projekt i wykonanie: StudioWWW | Projektowanie stron www

 

loga